Desítky zahraničních triatlonových hvězd, stovky českých závodníků, tisícovky fanoušků… CITY TRIATHLON Karlovy Vary (11.-13. září) se řadí k největším i nejprestižnějším mezinárodním sportovním akcím, které Česko v letošním roce přivítá. S ohledem na rozsah akce jsou naplánována nutná dopravní omezení i bezpečnostní opatření, na nichž se bude v letošním roce podílet také dron s termovizí.

CITY TRIATHLON Karlovy Vary bude v letošním roce už počtvrté součástí kalendáře ITU Světového poháru. Do jeho programu patří ale také závody pro děti, amatérské a výkonnostní sportovce.

Program otevře v pátek 11. září Český pohár žáků (13.00), který se uskuteční ve volnočasovém areálu Rolava a jeho nejbližším okolí. Na stejném místě se v sobotu dopoledne bude konat GEIS Baby Duatlon (10.00). Ten kombinuje jízdu na kole s během a je určen dětem od jednoho roku do dvanácti let. Registrace do závodu je zdarma.

V sobotu odpoledne se pak uskuteční závod Age Groups (14.30 a 17.00), který je součástí Českého poháru. Při něm se závodníci po plavání na Rolavě přesunou během cyklistické části do lázeňského centra, kde je čeká také závěrečný běh. Na stejných tratích pak budou v neděli při závodu Světového poháru (10.00 a 15.00) závodit i nejlepší triatlonisté planety.

Bezpečnost při plavání ohlídá bezpilotní letoun

Novinkou v bezpečnostních opatřeních je supermoderní dron, který bude hlídat bezpečnost závodníků při plavecké části na Rolavě. Bezpilotní letoun je v majetku Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje, který se bude na bezpečnostních opatřeních podílet.

Dron disponuje kromě kamery s 30tinásobným optickým přiblížením také moderní termovizí, která se využívá při pátrání po osobách v terénu i pod vodou. Díky tomu zastane práci potápěčů, kteří obvykle hlídají bezpečí závodníků při plavecké části. Pomůže ovšem také rozhodčím s kontrolou kritických míst – například při podplavávání bójek.

Se stavbou trati pomohou vězni

Stejně jako v minulém roce pomůže se stavbou trati 16 až 18 odsouzených z ostrovské věznice. „Mohu říct, že loni všechno proběhlo bez jakýchkoliv komplikací. Odsouzení si vážili důvěry, kterou jsme jim dali, a podle toho k práci přistupovali. Proto jsme se rozhodli tuto spolupráci zopakovat,“ uvedl Vladimír Malý.

Všechny odsouzené pečlivě vybrala odborná komise, která posuzovala každého vězně individuálně v rámci dlouhodobého procesu. Jedná se o osvědčené vězně pracovně zařazené na venkovních pracovištích, někteří z nich byli již v minulosti prověřeni v rámci extramurálních aktivit například při práci ve školách. Každou skupinu vězňů bude doprovázet speciální pedagog, vychovatel a příslušník.